Piše: Tomislav Vrbanec, parfumer i fitoaromaterapeut
PRIRODNA KOZMETIKA
Još od davnina za njegu tijela i kože ljudi koriste ljekovito bilje te biljna i eterična ulja. Nekako je bio normalni slijed događaja da se posljednjih 50-ak godina razvija i posebna grada naziva aromakozmetika. Razvoju aromakozmetike možemo zahvaliti njenim utemeljiteljima Danielu Penoelu i Kurtu Schnaubeltu.
Najveću razliku između prirodne i komercijalne kozmetike možemo primijetiti u njenom sastavu. Prirodna kozmetika koristi sastojke koji su vrlo slični prirodnom sastavu naše kože. Tako se su sastojci u mogućnosti upiti se u kožu i na taj način doprinijeti željenom učinku. Komercijalna kozmetika kakvu poznajemo u svom sastavu sadrži sintetske sastojke, vrlo često povezanih s naftnim derivatima.
Konzervansi u prirodnoj i u komercijalnoj kozmetici također se razlikuju. Više o kozmetičkim konzervansima možete pročitati ovdje. U pravilu svrha konzervansa jest da čuva kozmetiku od kvarenja.
Biljna ulja u izradi prirodne kozmetike
Biljna ulja ili kako ih još nazivamo, bazna; nosiva ulja imaju izuzetnu hranidbenu vrijednost za našu kožu. Pošto se nanose na veću površinu naše kože ona moraju biti vrlo visoke kvalitete, provjerena i detaljno ispitana. Razlikujemo rafinirana i hladno tiještena biljna ulja. Rafinirana biljna ulja koja koristimo u izradi prirodne kozmetike rafiniranjem su izgubila vrijedne molekule koje su izuzetno važne za našu kožu. Stoga su i povoljnijih cijena od hladno tiještenih biljnih ulja.
Hladno tiještena ili hladno prešana biljna ulja u procesima proizvodnje se ne izlažu visokim temperaturama i zadržavaju u svom sastavu vrijedne molekule. Također, možda ste primijetili da hladno tiještena ulja imaju miris po biljci iz koje su dobivena.
Svako biljno ulje osim što nam u izradi prirodne kozmetike služi kao “nosač” eteričnih ulja, ima i svoja svojstva. Tako prilikom izrade prirodne kozmetike kao biljno ulje koristimo onu vrstu koja nam najviše može pomoći u rješavanju željenih tegoba. Sastav biljnih ulja određuje i njihova svojstva.
Koja biljna ulja koristiti – savjeti
Biljna ulja dio su masne faze kod izrade emulzija (krema). Njihova svrha u formulaciji je da služe kao nosioci eteričnih ulja u kojima se vrlo lako i otapaju. Iznimno je važno da ulja budu vrlo visoke aromaterapeutske kakvoće jer zahvaćaju veći dio površine kože. S obzirom na tegobe koje želimo riješiti možemo koristiti sljedeća hladno tiještena bilja ulja:
- Ulje badema – suha i osjetljiva koža
- Ulje makadamije – njega zrele kože
- Ulje lješnjaka – za proširene vene i popucale kapilare
- Ulje jojobe – kod akni i saboreje
- Ulje avokada – za hidrataciju i omekšavanje suhe kože
Postoji još cijeli niz biljnih ulja koja možemo koristiti u izradi prirodne kozmetike, a neka od njih imat ćete prilike i osobno isprobati na edukacijama koje će uskoro započeti.